Lovitura grea primita de la Banca Mondiala: Constanta a fost retrogradata la stadiul de pol pan-judetean

Criza din ultimii 2 ani, de la nivelul municipiului Constanta isi face din ce in ce mai simtita prezenta, iar efectele sunt din ce in ce mai grave.

Daca in perioada 2008 - 2014 Constanta si Clujul se bateau umar la umar pentru titlul de capitala provinciei cand vine vorba de investitiile in rezidentiale, in ultimii 2 ani orasul nostru a cazut pe un rusinos loc 4.Recent Banca Mondiala a facut publice analizele privind Romania, orasul nostru primind o lovitura grea. A fost retrogradat de la pozitia pol regional la pozitia de pol pan-judetean.

Poli regionali au ramas : Timisoara, Cluj-Napoca si Iasi.

Surprinzator sau nu aceasta problema , criza economica a Constantei a aparut odata cu demisia primarului Radu Mazare. Daca analizam acesti ultimi doi ani putem observa lipsa investitiilor in turism, lipsa investiilor majore in infrastructura, un sistem birocratic care efectiv a exploadat si care ingreuneaza toate investitiile. Acest sistem birocratic recent creat a construit un zid catre investitori, la toate acestea se adauga un mediu politic local instabil, cu un primar putin vizibil si lipsit de autoritate si cu politicieni locali lipsiti total de interes. Intotdeauna lipsa de predictibilitate va avea ca efect gonirea investitorilor privati.

E greu de prevazut ce se va intampla in viitor , insa din pacate lucrurile par ca se vor mentine pe aceeasi panta descendenta.
Niciun comentariu

Comment:

Un produs Blogger.